Cestovní kancelář

Rum-unsko



Poznávací zájezd s CK RUM-UNSKO

  • 1. - 15. 8. 2010

Rumunsko patří k zemím, které nejsou od nás příliš daleko a pro Čechy je tam relativně levně. Důvodů k jeho návštěvě je víc než dost. Na své si přijdou milovníci turistiky, opuštěných hor a nedotčené přírody, starobylosti a tradice i kulturních památek evropského formátu. Z nejkrásnějšího pohoří severu - Rodna - dohlédnete až na vrcholky hor Zakarpatské Ukrajiny. Krasová oblast Bihor je bohatá na jeskyně, podzemní říčky a další přírodní útvary. Ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO se řadí malované kláštery v Bukovině, dřevěné kostelíky v povodí Izy, opevněný kostel v Biertanu i středověká Sighişoara. Porovnáním oblastí Maramureš, Moldávie (resp. Jižní Bukovina) a Transylvánie zjistíte, z jak rozdílných světů se vlastně Rumunsko skládá. Území, které dříve patřilo pod Uhry, bylo vždy místem národnostních a náboženských třenic. A víte, kdo byl ve skutečnosti Vlad Ţepes, známý jako hrabě Drakula?

Program zájezdu:

Den Program
1. Odjezd z Nové Paky od budovy gymnázi v 17:30 hodin, tranzit do Rumunska přes Slovensko a Maďarsko
2. oblast Maramureş: nevídaný "veselý hřbitov"v Săpânţe
3. bývalé komunistické vězení v Sighetu Marmaţiei, dřevěné pravoslavné kostely a vesničky v údolí řeky Izy (UNESCO)
4.-6. třídenní přechod hřebene pohoří Rodna včetně nejvyššího vrcholu Pietroşul (2.303 m)
7. proslulé malované kláštery Jižní Bukoviny - Voroneţ a Humor (400 let staré zachovalé fresky), zřícenina hradu v Târgu Neamţ (nebo klášter Neamţ)
8. celodenní túra ve vápencovém pohoří Ceahlau (s vrcholkem Toaca - 1.904 m)
9. 300 m vysoké vápencové skály Bicazské soutěsky (pěší výlet), odpoledne odpočinek u jezera Lacu Roşu nebo výšlapy do okolí
10. Drákulovo rodné město Sighişoara (opevněné středověké centrum, věže a kostely, Drákulův rodný dům)
11. opevněný kostel v Biertanu (chráněný UNESCO), Sibiu (dříve hlavní město transylvánských Sasů se zachovalým historickým jádrem), skanzen vesnické architektury
12. starý římský důl na zlato - Roşia Montană, příjezd do pohoří Apuseni
13.-14. turistika v jedinečné krasové oblasti Bihor: plošina Padiş s množstvím jezírek, lokalita Cetăţile Ponorului s nejvyšší jeskynní bránou v Evropě, večer tranzit přes Rumunsko a Slovensko
15. příjezd do ČR v dopoledních hodinách
  • CENA: 6 666 Kč
  • Cena zahruje dopravu klimatizovaným autobusem , veškeré tranzitní poplatky , průvodce, pojištění cestovní kanceláře proti úpadku, ubytování, vstupy na památky a vstupy do přírodních rezervací
  • Cena nezahrnuje cestovní pojištění a stravu
  • Speciální příplatky: RUM all inclusive- 777 Kč

Ubytování

Budeme nocovat v kempech a na vyzkoušených tábořištích ve volné přírodě. Rumunské kempy odpovídají balkánským podmínkám a nedosahují západoevropské úrovně, proto nečekejte žádný luxus. Půjde však o místa vybavená sociálními zařízeními. Budete potřebovat vlastní stan a spacák, nebo je možné si od naší CK stan zakoupit za symbolickou 1 Kč

Stravování

Je vaší individuální záležitostí - nezapomeňte si s sebou vzít lehký vařič. V obchodech na venkově, označených většinou "Magazin Mixt", dostanete základní potraviny. Ve městech jsou obchody docela slušně zásobené. Ceny jsou zhruba na stejné úrovni jako v České republice. Vydatné jídlo v restauraci můžete pořídit v přepočtu zhruba za 3 eura.

Pitná voda

V Rumunsku s ní celkem nejsou problémy. Načerpat ji můžete na mnoha místech v přírodě a na tábořištích a kempech. Vodu z kohoutku je také většinou možné pít. Pokud chcete mít naprostou jistotu, kupujte si ve městech a na vesnicích balenou vodu, která je v obchodech běžně k dostání. Doporučujeme mít větší (nejlépe dvoulitrovou) plastovou láhev.

Měna

Národní měna se jmenuje lei (někdy také leu). V České republice ji běžně nekoupíte, výměnu provedeme na místě. Vezměte si proto nejlépe eura nebo dolary (české koruny v Rumunsku zřejmě nesměníte). Nejsnadnější je výměna peněz ve větších městech v soukromých směnárnách, případně v bankách. Pro směnu je často potřeba pas. Uchovejte si také doklad o výměně peněz - může být požadován, chcete-li část peněz vyměnit zpět.

Čas

Při přejezdu maďarsko-rumunské hranice si ručičky na svých hodinkách posuňte o jednu hodinu dopředu. Rumunsko leží ve východoevropském časovém pásmu.

Počasí a vybavení

S naší CK vyrážíte do RUMUNSKA v srpnu a ten apolu s červencem jsou v Rumunsku nejteplejšími měsíci v roce a vzhledem k vnitrozemskému podnebí bývá v létě teplo. Nenechte tedy doma opalovací krém a pokrývku hlavy. Zejména v horách ve vyšších nadmořských výškách však počítejte také s možným deštěm a ochlazením. Rozhodně tedy přibalte i pláštěnku a teplejší oblečení. Dále doporučujeme pohorky na túry, čelovku nebo baterku na případnou prohlídku jeskyní v Bihoru a repelent.

Náročnost

Je třeba počítat s tím, že v programu je i vysokohorská turistika (výšky přes 2.000 m) a připravit se na to. Výhodou turistiky v Rumunsku je vcelku pohodlný terén. Cesty vedou po pěšinách, ve spodních partiích lesem, na hřebeni po horských loukách. Túry lze vesměs označit za středně náročné. Dosti náročný je ale první den třídenního přechodu pohoří Rodna, kdy překonáme s batohem na zádech převýšení kolem 1.300 m. Další dva dny už pokračujeme po hřebeni jen mírně zvlněnou cestou s převažujícím klesáním. Jednodenní túra v pohoří Ceahlau už se jde nalehko, převýšení činí 1.000 metrů, doba pochodu asi 10 h. Pěší výlet kolem Bicazské soutěsky je nenáročnou procházkou cca na 3 h. V Bihoru nás čeká dvoudenní túra.

Letáček

Ilustrační obrázek Letáček k zájezdu si můžete ve formě Word dokumentu stáhnout zde.


Vytisknout | Nahoru ^
© Tento web vytvořil Honza Novotný v rámci školního projektu ke dni jazyků v roce 2009.
Není zaručena pravdivost a kvalita informací.
Navštivte také: Gymnázium Nová Paka | Purťa team |